čtvrtek 24. září 2015

Jak probíhala Summer Sangha (2.část).


Summer Sangha - část 2
Finální čtyři dny Summer Sanghy 2015 byly pro mne nezapomenutelné. Naše skupina 86 teenagerů a mládeže z 12 zemích se hlouběji ponořila do spirituality, skrze kurzy, které nám daly prostředky a zkušenosti, které změní naše životy navždy. Nebylo to jako na nějakém jiném letním táboře, na kterém jsme kdy byli - toto bylo divoce intenzivní." /zpráva od účastníka/

Den 4 - Archana Bhakti (Puja, Yagna) a hudební lekce
Měli jsme příležitost se naučit Archana Bhakti, rituál, který v kurzu Pujy vyučuje Swami Anashuya.
Během této lekce jsme se naučili, jak obětovat k murti (soškám Božstva). Pro mnohé z nás to bylo poprvé, co jsme si vyzkoušeli takový rituál jako je tento. Chápu teď, když nám Swami řekl, že je to skvělý způsob, jak si vytvořit osobní vztah s Božstvím. Toho bychom mohli všichni více využívat, že?

Zde nabízíme rýži a květiny jako část obřadu Pujy.
Ano, dokonce i séva může být potěšením.

Rozdělili jsme se ve Shree Peetha Nilaya a pomáhali různými způsoby.
Někteří z nás pracovali na zahradě, uklízeli, pracovali na staveništi (nebo při bourání, které bylo úchvatné) nebo vařili.


Soustředěná pozornost při hudební výuce, právě kvůli dohodě, kterou s námi Sri Swami Vishwananda udělal, že výměnou za daršan budeme zpívat a hrát po celou dobu.


To znamenalo, že jsme skutečně museli tvrdě zkoušet, abychom se naučili celé bhajany.
Nechtěli jsme se před Gurujim ztrapnit! Nebylo to pro nás lehké. Nakonec jsme skončili s velkým uznáním od samotných úžasných muzikantů a zpěváků ze SPN.


Ten večer vedl Swami Keshava yagnu (ohňový obřad) věnovaný Babajimu. Zpívali jsme „OM Namo Narayanaya Swaha“, jako hlavní mantru večera, abychom uctili naší linii a Božskou Matku.
Po tomto ohňovém obřadu se nás rezidenti zeptali, co si o yagně myslíme. Většina z nás by souhlasila, že to bylo úžasné. Je v tom něco krásně magického, když zpíváte a cítíte tu energii ohně.

Den 5 - Vandana Bhakti a umění
Toho dne byl chrám na ranní modlitby plný, příležitosti vstát s Božstvím a zpívat pro Něj naplnilo komunitu narůstajícím nadšením.


Je to hezké mít tolik hlasů na ranních modlitbách!

Den pokračoval se zaměřením na umění. V hudebních kurzech mládež praktikovala bhajany, které se plánovaly hrát na daršanu následující den. Jiní začali spirituální kresbu pod vedením Jaahnvi.


Jaahnvi zde poskytuje zpětnou vazbu na rozpracovanou kresbu.

Kombinace talentu s výukou přinesla jako výsledek mnoho nádherných kousků.
Mnozí mohli ukázat svůj talent skrze malbu a kresbu Božství. Jaahnvi zmínila zručnost jak jednotlivců, tak i kolektivu.


Bhajan Café se na nějaký čas přeměnilo v umělecké studio.


Další novou zkušeností pro mnohé z nás byla Hatha Yoga. Chaturananda nás učil pózy, které vyvažují tělo a vysvětlil, že klanění se Božství může být velice prospěšná praxe v mnoha směrech.Zde nám ukazuje nějaké pozice, které máme cvičit. Vypadá to snadně, že?

Naučili jsme se, že rovnováha těla je stejně tak důležitá jako rovnováha mysli.

Den 6 - Jak praktikovat doma. Ježíš - Krišna. Daršan
Od té chvíle se tempo rozproudilo. Finalizovaly přípravy na daršan, v návaznosti na dřívější spontánní rozhodnutí Gurujiho na začátku týdne. Zkoušeli jsme a utvrzovali si písně na daršan pozdě do večera.
Však i ti, kteří odjížděli dříve, měli přesto možnost být s Gurujim a probrat, co jsme se naučili během toho týden. Bylo to výjimečné, že každý dostal možnost s ním pobýt osobně.Swami Vijaya hovořil o tom, jak žít duchovně poté, co se vrátíme domů, a jak pokračovat v tom, co jsme se naučili i když žijeme mimo ašrám. Mnoho účastníků cítilo, že tato debata byla jedna z nejdůležitějších během daného týdne!Matka Seraphima přednesla pojednání na téma pravoslavné křesťanství a podobnosti mezi tradicemi hinduismu a křesťanství, mezi Ježíšem a Krišnou.
(Bylo to fascinující! Kde jinde byste se tohle mohli naučit?)


Můžete doslova slyšet dech, když Sri Swami Vishwananda přichází na daršan. Nádherné.


Guruji začal s poučným Satsangem. Bylo zřejmé, že se hodně bavil, jak odpovídal na mnohé otázky, které komunita pro něj během týdne zformulovala.


Skupina si skutečně užívala hraní pro Gurujiho a pro sebe navzájem, plníce tím slib, který dali před komunitou a Swamim.Daršan: Neuvěřitelný jako vždy
Den 7 - 9 forem bhakti s Tulsidasem, vše o Gurujim!
Modlitby, séva a umělecké workshopy pokračovaly jako předchozí dny, ale sedmý den bhakti kurzu byl celý o Gurujim!

Zaprvé, Tulsidas nás naučil 9 forem bhakti, a jak jsou propojené s misí Sri Swamiho Vishwanandy.
Jeho projev popisoval, jak naše aktivity, které jsme dělali během Summer Sanghy, jsou propojené s formami bhakti, jak jsou propojené s naším postupem a s Guruem.


Tulsidas nás učil o formách bhakti.

Později Swami Anashuya četl příběhy, které Gurujiho rodina napsala a sestavila. Příběhy obsahovaly zázraky, důležité události a etapy jeho života. To nám pomohlo se připravit na velký kvíz ohledně Bhakti Margy a Gurujim, který se dělal později během dne. Skončili jsme skutečně potěšeni, že slyšíme o Gurujim, jeho misi, a že jsme zkoušeni z toho, co víme.Zcela okouzleni příběhy o Gurujim.Příběhy plné vtipných okamžiků jeho života, jeho vtípky, jeho Láska k Božstvu, Jeho zázraky a jeho mise zcela pohltily všechnu naši pozornost.Cítíme napětí! Kvíz měl některé těžké otázky ohledně Svatých Písem a také ohledně naší linie.


Noc po kvízu dále pokračovala, hráli jsme gumu, tancovali, zpívali, a jedli dort.
Když už bylo pozdě a nemohli jsme pokračovat abychom nerušili, tak nám Swami Anashuya vykládal další ohromující příběhy ze života Gurujiho. Swami Anashuya a několik mladých vyprávělo jejich vlastní historky o hledání jejich spirituální cesty, vzrušující příběhy o Gurujim, a jak on pozitivně ovlivnil jejich životy.

Na závěr, ta noc byla slavností, i když jsme věděli, že budeme brzo odděleni a budeme se muset vrátit další ráno do našich normálních životů.

Den 8 - Rozloučení
Den začal modlitbami, které byly obzvláště dlouhé, neboť mladí muzikanti z komunity vedli jak modlitby, tak bhajany.


Smutné, ale sladké, loučení bylo těžké, protože jsme se všichni velice spřátelili.

Ale odjeli jsme s jednou důležitou věcí: s podporou, kterou jsme všichni obdrželi pro naše spirituální životy. Nehledě na to, co se nám stane teď, víme, kdo jsme, víme, odkud jsme přišli, kam se můžeme vrátit a víme, kam konečně patříme. Předtím, než jsme odjeli, jsme si všichni uvědomili, jak jsme šťastni, že jsme se setkali. Vyjádřili jsme své naděje, že zůstaneme v kontaktu, abychom si vzájemně pomohli a posunuli se v našich životech.
Na tuto úžasnou zkušenost ze Summer Sanghy 2015 budeme vzpomínat a vážit si jí po dlouhou dobu. Vzhledem k tomu jsme se posunuli dál, probrali jsme a zodpověděli si vzájemné otázky a aktualizovali jsme společenství, které jsme doposud vytvořili. Takže si přátelství udržujeme i mimo náš pobyt v Ašrámu.

(Překlad: Kaltikeyani, Č.R.)

Žádné komentáře: