pátek 31. května 2013

Menstruace je čištění - a velká služba všem.

Při každém duchovním obřadu jsou ženy, které jsou ve svém měsíčním cyklu, žádány, aby se nedotýkaly žádných chrámových věcí, nenabízely lístky květin a nic do ohně yagny.


Zde je souhrn vysvětlení, která Swamiji dal při různých příležitostech, který pomůže každému pochopit, proč to tak je:

Jednou Swamiji vysvětloval, že žena je energeticky vnímavá a během měsíce nasbírá spoustu negativity z jejího prostředí. Přitom dělá velkou službu, když čistí své okolí, životní prostředí. Tyto nečistoty se z ní odstraní během menstruace.

Na letošním Bhu Devi yagně Guruji řekl zcela jasně, že ženy v jejich cyklu by se neměly účastnit yagny. Podal následující vysvětlení: „Menstruace je čištění. Procházíte osobním čištěním. Neměly byste se dotýkat osob, které vykonávají puju. Neměli byste se ani dotýkat jiných lidí. Když děláte rituál, všechno probíhá energeticky intenzivněji. Při menstruaci je již uvnitř jistá negativita. Takže zesílí při obřadu. Takže byste si měly zachovat určitý odstup. Můžete se zúčastnit v mysli. Víte, puja Manas (puja v myšlenkách) je také velmi důležitá."

Při jiné příležitosti vysvětlil, že za normálních okolností jde tok energie v lidech směrem nahoru, ale v době menstruace tok energie v ženě jde směrem dolů. Při duchovním obřadu stoupá energie silně vzhůru k Božství. To znamená, že tok energie u ženy se děje v opačném směru, než je energie obřadu. To způsobí energetickou nerovnováhu, což může vést k pocitu že se necítí dobře. Takže říci ženám, aby zůstaly v pozadí, je také o jejich ochraně od energetické nerovnováhy.

Vše dohromady to není o zobrazování ženy jako někoho nečistého. Jak Swamiji řekl nedávno, ženy jsou fyzickým projevem Božské Matky a menstruace je také dána Božstvem pro účel o kterém jsme se zmínili výše.


S tolik vysvětleními  bude jistě snadnější následovat tuto výzvu s dobrým pocitem...


Žádné komentáře: