pondělí 30. srpna 2010

DARŠAN V PRAZE - 25.srpna 2010, PROMLUVA (2.část)

Přepis promluvy Šrí Svámího Vishwanandy
před daršanem v Praze
dne 25. srpna 2010
(2. část)

Připomíná mi to příběh dvou žab. Byl jednou jeden rybník a v něm žába. Vyrostla v něm, strávila v něm celý život a byl to celý její svět. Ten rybník byl pro ní obrovský. Jednoho dne nad rybníkem přelétal pták, který nesl v zobáku žábu z moře. Žába spadla do rybníka a nyní tam byly žáby dvě.

A tak se žába z rybníka zeptala žáby z moře:“ Jaké to je tam, odkud pocházíš? Jak velký je tvůj rybník?“ Myslela si totiž, že její rybník je ten největší. „Je tvůj rybník takhle velký?“ (Svámí ukazuje rukama.)

Žába z rybníka odpověděla: “Ne, větší..“

„Asi takhle?“

„Ne, ještě větší.“

Potom se žába z rybníka zeptala: “Z jednoho konce mého rybníka k druhému? Je to tak velké?“

Mořská žába odpověděla: “Ne, je to dokonce větší...“

Když žába z rybníka slyšela, že je něco většího, než její rybník, začala se hádat. Řekla: “Jak to, že tvůj rybník je větší než můj? To je nemožné! Můj rybník je největší rybník!!“

To je stejné, jako když sami sebe omezujete. Zapomínáte, že uvnitř vás je něco dokonce mnohem většího a k tomu, aby si to člověk uvědomil, potřebuje víru. Musíte mít důvěru. Víra a důvěra odhalí onu velkolepost ve vás. A pak si uvědomíte, že to je vlastně Bůh...., ona velkolepost.

A je tím jediným, co nás prostupuje. Ne pýcha, ne ego, uvědomíte si, že pouze díky Jeho milosti jste to, co jste. Bez rozvinutí vlastní sebedůvěry je to obtížné. Sebedůvěru si vyvinete prováděním sadhany (duchovní praxe), zpíváním božích jmen. Čím více zpíváte boží jména, tím více sebedůvěry, radosti a štěstí vás bude provázet.

Když chcete v tomto světě něco změnit, otevřete se....Otevřete své srdce lásce..., bezpodmínečné lásce. A to je to, čím jste. Nezapomeňte, že máte duši a neomezujte se. Musíte se přiblížit k Božství.

Čím více se přiblížíte k Božství, uvidíte, že Božství se k vám přiblížilo ještě víc. Jedno sufíjské rčení říká: “Ve svém životě jsem udělal tři chyby. První chybou bylo, že když jsem začal svoji duchovní cestu, své hledání, myslel jsem si, že jsem to já, kdo se přibližuje k Božství. Ale je to právě naopak. Božství se ke mně přibližovalo už dlouho před tím, než jsem začal já. Druhou chybou, kterou jsem udělal, bylo, že jsem řekl, že Boha velmi miluji, tak, že to ani nejde pochopit. Ale ve skutečnosti byla má láska jako kapka v Jeho oceánu lásky. A třetí chybou bylo, že jsem řekl, že se Mu přibližuji. Ale to On umožnil, abych se mu mohl přiblížit. Stejné je to s vámi všemi, kteří jste zde. Není to vámi, ale Jeho milostí, že jste zde. Díky Jeho milosti můžete v tomto světě jednat a milovat. Jenom díky Jeho milosti můžete Boha realizovat.

Buďte tedy připraveni, až vás zavolá. Připravte se pro Něj. Je to ve vašich možnostech. Nakonec si uvědomíte, že je jenom On.

Jai Gurudev!

Překlad: Iva a Zdeněk /Č.R.

Děkujeme Karin za simultánní překlad během daršanu v Praze

Žádné komentáře: