Daršan, který započal kolem osmé hodiny večer skončil až po jedné hodině, a spojil tak překrásným způsobem oba dny. Swámí promlouval k přítomným o roli gurua. Tuto promluvu zde brzy v překladu zveřejníme.
Pro ty z Vás, kteří dosud daršan Swámího nezažili, bychom rádi krátce zodpověděli otázku :
Co je to daršan ?
Sanskrtský pojem darshan znamená spatřit svatou bytost a přijmout tímto její požehnání. Pohled na světce, nebo vysvěcenou sochu a též i vizi božství v hluboké modlitbě nebo meditaci nazýváme také daršanem. Hudba a zpěv jsou základními prvky tohoto obřadu.
Božství ve svých různých podobách a pod různými jmény je uctíváno duchovními zpěvy a písněmi z různých oblastí světa. Šrí Swámí Vishwananda povzbuzuje lidi, aby prohloubili osobní přístup k Bohu a podporuje je v jejich vírách a náboženských odkazech.
„Mým úkolem je otevírat lidem srdce a dovést je k poznání, že v sobě nesou nekonečnou lásku a že je velmi snadné dávat tuto lásku druhým – a to bezpodmínečně“, říká Swámí Vishwananda.
Při daršanu se Swámí dotýká žehnaného současně na jeho čele v místě třetího oka (Ádžna čakry) a vzadu v týle, kde je tzv. Medulla oblongata. Propojením těchto dvou energetických center dochází ke stimulaci jak duchovního vědomí tak životní energie. Tato energie sestupuje přímo do srdeční čakry a zvyšuje její vibraci.
Láska, kterou můžeme pociťovat při tomto důvěrném setkání se Swámím je tatáž láska, která sídlí v nás samých a je podstatou našeho pravého bytí. Je to projev Božství v nás, které většinou dosud hledáme kolem sebe. Swámíjí nám zrcadlí tuto naši podstatu při pohledu do očí a v tomto okamžiku se rozpomínáme na naši vzájemnou Jednotu. Po žehnání daruje Swámí každému z návštěvníků malý sáček s posvátným popelem vibhuti, plátek růží a bonbon. Vibhuti má lěčivé a energetizující vlastnosti. Můžeme dát špetku do sklenice vody a vodu popíjet, můžeme ho také nanést na tělo a potřít místa, která nás bolí.
Žádné komentáře:
Okomentovat